Strona główna / Certyfikaty – Dalton / Certyfikat Dalton

Certyfikat Dalton

 

 

  

 

Parę słów o metodzie:

Motto edukacji daltońskiej: ,,Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno"(Helen Parkhurst) 1

Plan daltoński polega na metodzie indywidualnej pracy uczniów a więc zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo lekcyjnym systemem nauczania. Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1957) która przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”.

Trzy główne zasady, na których opiera się plan daltoński to: uczenie się  samodzielności,  uczenie się odpowiedzialności,   uczenie się współpracy.

Plan daltoński zyskał popularność, dlatego, że umożliwiał dostosowanie tempa nauk ido rzeczywistych możliwości dziecka,

  • wdraża dziecko do polegania na sobie
  • budzi inicjatywę i samodzielność dziecka zarówno w działaniu jak i myśleniu
  • wyrabia  poczucie  odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, zmusza do poszukiwania najlepszych i  najprostszych metod pracy

W dniu 16 listopada 2013 roku, w siedzibie  Stowarzyszenia w Ostrowcu Świętokrzyskim  wszyscy pedagodzy naszego przedszkola wzięli  udział w Seminarium organizowanym w ramach projektu „Kielecki Inkubator Ekonomii Społecznej” we współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja i Rozwój.

<<< wstecz